Μια ομάδα μόνη της ξανά η Λούκα

Written by  Μαρ 13, 2021
Μία ακόμη ήττα γνώρισε η Helsingborg της Βασιλικής Λούκα αυτή την φορά από την Hogsbo Basket εκτός έδρας με 53-59, για το πρωτάθλημα Σουηδίας.
Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής από την αρχή και στο ημίχρονο οι γηπεδούχες προηγούνταν με 35-19.Στην τρίτη περίοδο προσπάθησε να μειώσει την διαφορά σκοράροντας 20 πόντους, δεχόμενη 12. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο χωρίς η γηπεδούχος ομάδα να απειληθεί.

Η Βασιλική Λούκα για έναν ακόμη αγώνα ήταν η πρώτη σκόρερ της ομάδας της με double double και δεύτερη της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα σε 26'59" είχε 14 πόντους (4/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα). Παράλληλα είχε 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

15-8, 35-19, 47- 39, 59-53