Στον τελικό η Σπανού με sweep

Written by  Απρ 01, 2021

Η Arka Gdynia πανηγύρισε την πρόκριση στους τελικούς του πολωνικού πρωταθλήματος αποκλείοντας με sweep την Bydgoszcz. Επικράτησε στην τρίτη αναμέτρηση με 90-60.

Η γηπεδούχος ομάδα άντεξε ένα δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο πρώτο (21-21). Μετά η Gdynia έπαιξε πιο επιθετικά και σταδιακά μεγάλωνε την διαφορά. Έτσι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 28-45. Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε στροφές και ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη όταν και προηγήθηκε με 45-69. Στα τελευταία 5' η νίκη πήρε διαστάσεις θριάμβου με το σκορ να φτάνει στο 50-81. Σημαντικός παράγοντας για την διακύμανση ήταν και η διαφορά στις ασίστ καθώς η Gdynia μοίρασε 26 έναντι 10 της Bydgoszcz.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 25'04" και πέτυχε 8 πόντους (1/4 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/3 βολές). Μάζεψε 7 ριμπάουντ ενώ μοίρασε 5 ασίστ και είχε 2 κλεψίματα.

Στον τελικό θ' αντιμετωπίσει την νικήτρια μεταξύ Enea Gorzow και Polkowice ( προηγείται η Polkowice με 2-0).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 28-45, 47-69, 60-90.