Ένα βήμα πιο κοντά στο double η Gdynia

Written by  Απρ 11, 2021

Ένα βήμα πιο κοντά στο double βρίσκεται η Gdynia καθώς επιβλήθηκε της Polkowice στον δεύτερο αγώνα με 71-65.

Ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση η κυπελλούχος Πολωνίας καθώς προηγήθηκε με 13-4. Η Polkowice απάντησε αμέσως και με σερί 8-0 μείωσε στον πόντο. Η σαφώς ανώτερη Gdynia με δύο συνεχόμενα τρίποντα και δύο βολές ξαναπήρε διαφορά ασφαλείας και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-14. Λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (26-16) δείχνοντας ότι πατάει πιο καλά στο παρκέ ενώ η μέγιστη διαφορά καταγράφηκε στο 13ο λεπτό με το σκορ στο 30-16. Στο τελευταίο λεπτό η κυπελλούχος Πολωνίας έκανε λάθη που εκμεταλλεύτηκε η αντίπαλη ομάδα και μείωσε σε 38-35 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο της Σπανού η διαφορά ξαναπήγε στο +10 (46-35). Έτσι κύλησε και το υπόλοιπο μέχρι την τέταρτη περίοδο όπου η Polkowice ροκάνισε την διαφορά και πέρασε μπροστά με 54-56 για να ισοφαρίσει με λέι απ η Σπανού. Από το σημείο εκείνο έχασε αρκετές επιθέσεις και με τέσσερις προσωπικούς πόντους και πάλι της διεθνούς φοργουορντ πήρε την νίκη.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 27' και πέτυχε 9 πόντους (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα) ενώ είχε 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-50, 71-65.