Εκτός τελικού η Umea

Written by  Απρ 12, 2021

Η Lulea νίκησε και στον τέταρτο αγώνα στην έδρα της Umea, με 70-63 και έκανε το 3-1 στη σειρά, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του σουηδικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 16-7 αναγκάζοντας τον προπονητή της Umea να καλέσει ταιμ άουτ. Αυτό όμως δεν εμπόδισε την Lulea να διατηρήσει το προβάδισμα της κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 11-20. Στην δεύτερη περίοδο με τρίποντο η διαφορά πήγε στο +11 (18-29) δυόμισι λεπτά μετά την έναρξη της. Η Umea μείωσε στους 5 πόντους ενώ στο τέλος με δίποντο της Βιντσιλαίου έφερε το σκορ στο -3. Το ημίχρονο έκλεισε με 34-37.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ήταν άστοχες για περίπου 3' όταν με σουτ δύο πόντων το παιχνίδι ήρθε σε απόσταση αναπνοής. Η Lulea εκμεταλλευόμενη την αστοχία κ τα φάουλ της Umea, ξανάφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (40-51). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα έκανε την ύστατη προσπάθεια να φέρει το παιχνίδι στα ίσια μειώνοντας στο καλάθι έξι λεπτά πρίν την λήξη του αλλά η Lulea ήταν εύστοχη στις προσπάθειες της και έτσι πήρε την νίκη με 70-63 και την πρόκριση για τον τελικό.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου αγωνίσθηκε 21'48" και πέτυχε 11 πόντους ( 5/12 δίποντα, 1/4 βολές) ενώ είχε 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 34-37, 45-51, 63-70.