Ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε το 1-0

Written by  Απρ 12, 2021
Πρεμιέρα σήμερα (12/4) για τα πλέι οφ της Ρουμανίας και η κυπελλούχος Sepsi αντιμετώπισε την όγδοη της κανονικής διάρκειας Agronomia στην σειρά best of 3. Επικράτησε με 88-56 παρ' ότι δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο.
Νευρικές και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα καθώς ήταν άστοχες. Το σκορ άνοιξε η Sepsi και προηγήθηκε με 7-0 μετά από δύο λεπτά. Η Agronomia πέρασε στην αντεπίθεση και πέρασε μπροστά με 12-16 που ήταν και σκορ δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο ανέβασε κι άλλο στροφές η φιλοξενούμενη ομάδα και έφτασε να προηγείται με 15-24 δυόμισι λεπτά μετά το ξεκίνημα. Σταδιακά μείωσε την διαφορά η Sepsi και αφού έφερε το παιχνίδι στον πόντο, με δίποντο της Παυλοπούλου πέρασε μπροστά με 27-26. Το ημίχρονο έκλεισε με 32-31 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε σημαντικά και παίζοντας αποτελεσματική άμυνα, πραγματοποίησε ένα σερί 11-0 δείχνοντας ποιο είναι το φαβορί. Με τρίποντο της Παυλοπούλου η διαφορά πήγε στο +14 (48-34). Παίζοντας πιο ελεύθερα στην τελευταία περίοδο γρήγορα γρήγορα η διαφορά ανέβηκε στους είκοσι πόντους (66-46) και η εξέλιξη ήταν τυπική διαδικασία.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίσθηκε 25'05" και πέτυχε 8 πόντους (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα). Μάζεψε 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 32-31,56-39, 88-56.