Νικήτρια η Χατζηδάκη στον ελληνικό "εμφύλιο" στη Γερμανία

Written by  Οκτ 25, 2021
Στον ελληνικό εμφύλιο ανάμεσα στις GISA Lions της Κατερίνας Χατζηδάκη και την Capitol Bascats Düsseldorf της Ευγενίας Κολλάτου, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γερμανίας, νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Χατζηδάκη με 72-67. Αυτή ήταν μάλιστα και η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.
Στην αρχή οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ένα ξέσπασμα όμως των Lions έκανε το 24-17 το οποίο ήταν σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχες διατήρησαν τη διαφορά και έτσι πήγαν στο ημίχρονο μπροστά με 44-37. H Capitol Bascats πέρασε στην αντεπίθεση και στο 24ο λεπτό είχε μειώσει σε 52-47. Στο σημείο εκείνο όμως διαδοχικά καλάθια και πιεστική άμυνα, επέτρεψαν στην ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη να τρέξει ένα σερί 11-0. Στην τελευταία περίοδο η Bascats έσφιξε την άμυνα της και μείωσε σε 69-65. Κάποια φάουλ όμως των φιλοξενούμενων έδωσαν εύκολους πόντους στην Lions και έτσι επικράτησε στην αναμέτρηση, με το τελικό 72-67.

Η Ευγενία Κολλάτου αγωνίσθηκε 31'10" και πέτυχε 4 πόντους (1/3 δίποντα, 2/2 βολές) και μάζεψε 6 ριμπάουντ ενώ μοίρασε 1 ασίστ και είχε 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-37, 63-47, 72-67.