Ήττα στη Γαλλία για την Estudiantes

Written by  Νοε 03, 2021
Για τον 10ο όμιλο του Eurocup η Estudiantes της Κατερίνας Σωτηρίου, ηττήθηκε από την Asvel με 72-51, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Η γαλλική ομάδα είχε από την αρχή ένα ισχνό προβάδισμα ενώ σταδιακά ανέβαζε στροφές με αποκορύφωμα να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων στο 16ο λεπτό με 36-26. Η Estudiantes αντέδρασε και έκλεισε το ημίχρονο μειώνοντας την διαφορά στους τρεις πόντους (38-35). Με την έναρξη της τρίτης περιόδου πάτησε το γκάζι η γηπεδούχος ομάδα και πραγματοποιώντας ένα σερί 11-0 ξέφυγε με 49-35 ενώ τρία λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου η διαφορά πήγε στους είκοσι πόντους. Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Asvel έφτασε στην νίκη.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίσθηκε 14:46" και πέτυχε 6 πόντους (3/6 δίποντα). Είχε επίσης 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-35, 62-41, 72-51.