Ασταμάτητη στην Ευρώπη η Polcowice με πρωταγωνίστρια τη Σπανού

Written by  Νοε 25, 2021
Η Polcowice επικράτησε εκτός έδρας της Hatay με 94-72, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup Γυναικών.
Η πολωνική ομάδα είχε ισχνό προβάδισμα στην αρχή με την γηπεδούχο ομάδα να την ακολουθεί στο σκοράρισμα. Όσο περνούσε η ώρα ωστόσο έχτιζε μια διαφορά η οποία έγινε διψήφια δύο λεπτά πριν το ημίχρονο (38-50). Οι δύο ομάδες πήγαν στ' αποδυτήρια με το 41-52 υπέρ της Polcowice. Στην τρίτη περίοδο οι συνεχόμενες επιθέσεις μετά από επιθετικά ριμπάουντ επέτρεψαν στην πολωνική ομάδα να διατηρήσει το προβάδισμα της. Όλα όμως ξεκαθάρισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο πάρα την προσπάθεια της Hatay να επιστρέψει στον αγώνα όταν μείωσε σε 58-65. Στο σημείο εκείνο με 4 συνεχόμενους πόντους της Σπανού (ένα δίποντο κ δύο βολές) η Polcowice ξαναπήρε διψήφια διαφορά πόντων την οποία μεγάλωσε 5' πρίν την λήξη (62-83). Τελικό σκορ 70-94 με την Polcowice να παραμένει αήττητη στον όμιλο της.

Η Άρτεμις Σπανού ήταν δεύτερη σκόρερ της ομάδας της. Αγωνίσθηκε 37'23" έχοντας 21 πόντους (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές). Πρόσθεσε επίσης 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-52, 54-65, 72-94.