Μια νίκη και μια ήττα για τις Ελληνίδες στην Ισπανία

Written by  Νοε 27, 2021

Για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας η Movistar Estudiantes, της Κατερίνας Σωτηρίου, επικράτησε της Ensino με 73-57 σε ένα δυνατό παιχνίδι., ενώ την πρώτη της ήττα γνώρισε η Avenida, της Μαριέλλας Φασούλα, από την Girona με 69-77 στην έδρα της.

Η Movistar Estudiantes είχε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα, διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε στην τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειωθεί πως σκόραραν όλες οι παίκτριες που χρησιμοποιήθηκαν και τέσσερις από αυτές είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίσθηκε 15' και πέτυχε 5 πόντους ( 1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα) ενώ είχε και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-28, 54-42, 73-57.

Από την άλλη πλευρά η Avenida απώλεσε το εντός έδρας αήττητο της καθώς παρά το καλό της ξεκίνημα όπου και προηγήθηκε με 25-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, η φιλοξενούμενη ομάδα αντέδρασε και έκλεισε το ημίχρονο ισόπαλες 36-36. Στην συνέχεια η Girona πέρασε μπροστά καθώς ήταν πιο εύστοχη στα δίποντα και έτσι υποχρέωσε την πρωτοπόρο στην πρώτη εντός έδρας ήττα της.

Η Μαριέλλα Φασούλα έπαιξε 11' και πέτυχε 8 πόντους (4/6 δίποντα) . Είχε επίσης 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 36-36, 52-62, 69-77.