Back to back κυπελλούχος Πολωνίας η Σπανού

Written by  Ιαν 30, 2022

Η Polcowice αναδείχθηκε κυπελλούχος Πολωνίας επικρατώντας της Arka Gdynia με 78-70.
Εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένη η ομάδα της Σπανού καθώς προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με δέκα πόντους (13-23). Στην δεύτερη περίοδο η Gdynia εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη με την αντίπαλη ομάδα όμως να μην υστερεί επιθετικά. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 32-42 υπέρ των πορτοκαλί. . Στην συνέχεια του αγώνα η ομάδα της Παυλοπούλου ήταν πιο εύστοχη και με την λήξη του δεκαλέπτου έφερε το ματς στο καλάθι διαμορφώνοντας το 52-54. Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι με την Polcowice όμως να έχει σε μεγάλη βραδιά την Wheeler η οποία πέτυχε 39 πόντους. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την Polcowice να πανηγυρίζει την κατάκτηση του κυπέλλου.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 35'32" και πέτυχε double double με 13 πόντους (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές), 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στον αντίποδα η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίσθηκε 19'31" και πέτυχε 2 πόντους (2/2 βολές), μάζεψε 4 ριμπάουντ ενώ μοίρασε 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 32-42, 52-54, 70-78.