Double double η Σπανού, πολύ καλή Παυλοπούλου

Written by  Φεβ 14, 2022
Πολύ καλές παρουσίες για τις ελληνίδες στην Πολωνία, Άρτεμις Σπανού και Πηνελόπου Παυλοπούλου, στη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Polcowice πέρασε εύκολα το εμπόδιο της Energa Torun της οποίας επικράτησε με 101-52. Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα χωρίς να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης στην αντίπαλο με την διαφορά στο ημίχρονο να είναι στο συν 30 (28-58). Στο δεύτερο μέρος έριξε τον ρυθμό της χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στην ροή του αγώνα.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 28'01" και πέτυχε double double  έχοντας 17 πόντους (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές), 11 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 11-34, 28-58, 44-76, 52-101.

Η Arka Gdynia της Παυλοπούλου αντιμετώπισε εκτός έδρας την Lublin γνωρίζοντας την ήττα με 57-61. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την φιλοξενούμενη ομάδα να έχει βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο καθώς προηγήθηκε με 33-34. Το αποτέλεσμα κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό με την Lublin να παίρνει την νίκη.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίσθηκε 34'01" και πέτυχε 11 πόντους (4/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα) ενώ είχε 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 33-34, 44-52, 61-57