Κυπελλούχος Ισπανίας η Φασούλα

Written by  Μαρ 27, 2022
Η Avenida της Μαριέλλας Φασούλα επικράτησε στον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας της Girona με 74-69 και στέφθηκε κυπελλούχος Ισπανίας.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη από το ξεκίνημα της με την Avenida να έχει βραχεία κεφαλή στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-21). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι εύστοχες επιθετικά και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 43-39 υπέρ της τυπικά γηπεδούχου ομάδας.

Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχε αλλάξει κάτι με την Avenida να διατηρεί το προβάδισμα και να πηγαίνει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Στην τελευταία περίοδο η Girona περιόρισε την Avenida στους 9 πόντους ενώ και επιθετικά ήταν αποτελεσματική χωρίς αυτό όμως να κοστίσει στην γηπεδούχο.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 10' και είχε 2 πόντους (1/3 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-39, 65-52, 74-69