Με sweep στους τελικούς η Σπανού, λύγισε στη δεύτερη παράταση η Arka Gdynia

Written by  Απρ 02, 2022

Η Polcowice επικράτησε και στον τρίτο αγώνα της Enea Gorzow με 44-54 και προκρίθηκε στους τελικούς του πολωνικού πρωταθλήματος. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Lublin.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Enea Gorzow είχε βραχεία κεφαλή στο τέλος της πρώτης περιόδου με την Polcowice να αντεπιτίθεται στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 3-12 να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη με 17-25. Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες ανέβασαν στροφές με την κυπελλούχο Πολωνίας να διατηρεί το προβάδισμα ως το τέλος.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 32'44" και ήταν για μία ακόμη φορά στις διακριθείσες παίκτριες με 11 πόντους (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 17-25, 34-43, 44-54.

Η Arka Gdynia δεν τα κατάφερε απέναντι στην Lublin στον τρίτο αγώνα και ηττήθηκε με 96-102 μετά από δύο παρατάσεις.

Η Lublin ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένη την αναμέτρηση στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ στην δεύτερη περίοδο ανέβασε την απόδοσή της και προηγήθηκε ακόμη και με διψήφια διαφορά πόντων. Η Arka Gdynia αντέδρασε και μείωσε σε 40-48 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο εικοσάλεπτο παρά την πίεση της Gdynia η φιλοξενούμενη ομάδα διατηρούσε το προβάδισμα. Δυόμισι λεπτά πρίν την λήξη η Παυλοπούλου με τρίποντο μείωσε σε 70-74 ενώ ισοφάρισε σε 78-78 στα τελευταία δευτερόλεπτα οδηγώντας το παιχνίδι σε παράταση. Εκεί οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι πετυχαίνοντας από δέκα πόντους και το σφύριγμα τις βρήκε εκ νέου ισόπαλες. Στην δεύτερη παράταση η Lublin αποσπάστηκε 6 πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και έτσι πήρε την νίκη-πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος της Πολωνίας.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίσθηκε 42'33" και είχε 8 πόντους (1/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-48, 57-66, 78-78, 88-88 ( α' παρ.), 96-102 (β' παρ.).