Στα ημιτελικά η Satu Mare της Κατερίνας Σωτηρίου

Written by  Απρ 03, 2022
Για τα προημιτελικά του πρωταθλήματος της Ρουμανίας η Satu Mare της Κατερίνας Σωτηρίου επικράτησε της Targu Secuiesc με 88-67 και προκρίθηκε στους ημιτελικούς όπου θα αντιμετωπίσει την Baschet Arad.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την γηπεδούχο ομάδα καθώς στο ημίχρονο προηγήθηκε με 40-26 και έδειχνε πως καθαρίζει το παιχνίδι. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Targu Secuiesc προσπάθησε περιορίσει τα ατού της Satu Mare και έκλεισε την περίοδο με επιμέρους σκορ 18-22 μειώνοντας έτσι την διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι παίκτριες της Mare πάτησαν το γκάζι και πετυχαίνοντας 30 πόντους έφθασαν στην νίκη πρόκριση.

Η Κατερίνα Σωτηρίου ήταν δεύτερη σκόρερ της ομάδας της πετυχαίνοντας 15 πόντους σε 23'59". Πιο συγκεκριμένα είχε 2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-26, 58-48, 88-67