Πρώτο βήμα για τον τίτλο

Written by  Απρ 10, 2022
Στον πρώτο τελικό του πολωνικού πρωταθλήματος η Polcowice νίκησε την Lublin με 65-63 μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι.
Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη από την αρχή με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα. Το ημίχρονο έκλεισε με την τυπικά γηπεδούχο Polcowice να προηγείται με βραχεία κεφαλή 33-32.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Σπανού έκανε ένα 8-0 σερί και προηγήθηκε με 41-32 ενώ στα μισά της περιόδου έφτασε στο +11 (45-34). Η Lublin στο τελευταίο δεκάλεπτο με αντεπίθεση διαρκείας και σερί 2-12 έφερε το ματς στον πόντο (58-57) υπέρ της Polcowice. Στο τελευταίο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 65-61 12" πρίν το φινάλε,η Lublin σημείωσε δίποντο και έτσι ολοκληρώθηκε η πρώτη αναμέτρηση.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 28'16" πετυχαίνοντας 7 πόντους (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα) και είχε επίσης 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-32, 50-43, 65-63.