Χάλκινη η Φασούλα και τρίτη θέση για την Avenida

Written by  Απρ 10, 2022

Η Avenida επικράτησε της USK Praha με 71-59, στον μικρό τελικό της Euroleague και κατέκτησε την τρίτη θέση

Η ισπανική ομάδα ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0 αλλά η USK μείωσε αρχικά και στην συνέχεια πέρασε μπροστά κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 12-19. Λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου έφτασε στο +9. Η Avenida έβγαλε αντίδραση και αρχικά με δίποντο της Φασούλα και αμέσως μετά με δική της ασίστ μείωσε σε 16-21 ενώ λίγο μετά η USK πήρε ταιμ άουτ. Στο σημείο εκείνο έκανε σερί 6-0 και ισοφάρισε σε 24-24. Στην συνέχεια πήρε κεφάλι και πραγματοποιώντας καλές επιθέσεις πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 37-32. Ανάλογη η συνέχεια και στο δεύτερο ημίχρονο με την διαφορά να πηγαίνει στο +12 (52-40). Η USK Praha προσπάθησε την τελευταία περίοδο να κάνει την επαναφορά αλλά η Avenida παίζοντας καλά τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά έφτασε στην νίκη κατακτώντας την τρίτη θέση.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 08'56" έχοντας 2 πόντους με 1/1 δίποντα, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 32-37, 54-46, 71-59