Λύγισε στο τέλος η Polcowice, ήττα και για Energa Torun

Written by  Οκτ 31, 2022
Πέμπτη αγωνιστική στο πρωτάθλημα Πολωνίας με την Polcowice της Σπανού, που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, να γνωρίζει την ήττα, όπως και η Energa Torun της Βασιλικής Λούκα.

Εκτός έδρας αναμέτρηση για την Polcowice με αντίπαλο την Enea Gorzow από την οποία ηττήθηκε με 72-69. Παρ' ότι ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα η ομάδα της Σπανού και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 45-34, η Enea Gorzow στο δεύτερο μέρος αντέδρασε και πέρασε μπροστά. Έκτοτε μέχρι το τέλος ο αγώνας έγινε ντέρμπι και κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 32'26" και είχε 14 πόντους με 4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 34-45, 57-60, 72-69.

Η Energa Torun της Λούκα αγωνίστηκε εντός έδρας κόντρα στην Arka Gdynia από την οποία ηττήθηκε με 51-78. Οι φιλοξενούμενες ήταν πιο εύστοχες και συγκεντρωμένες σε όλο τον αγώνα παρά το γεγονός πως η Torun την δυσκόλεψε στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Λούκα έμεινε κι άλλο πίσω καθώς με νταμπλ σκορ της Gdynia το ημίχρονο έκλεισε με 23-35. Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση.

Η Βασιλική Λούκα αγωνίσθηκε 29'59" και είχε 7 πόντους με 2/5 δίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 23-35, 32-58, 51-78.