Νικήτρια η Σπανού στον ελληνικό "εμφύλιο" στην Ευρωλίγκα

Written by  Δεκ 08, 2022
Για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα και τον πρώτο όμιλο στον οποίο μετέχει ο Ολυμπιακός, είχαμε ελληνικό ενδιαφέρον μεταξύ Polcowice και Valencia. Ύστερα από έναν συναρπαστικό αγώνα νικήτρια αναδείχθηκε η πολωνική ομάδα με 76-73.
Οι δύο ομάδες άρχισαν δυνατά την αναμέτρηση με το προβάδισμα να το έχει η Polcowice. Η Άρτεμις Σπανού στα μισά περίπου της πρώτης περιόδου με δίποντο έκανε το 17-7. Μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου η Valencia έπαιξε καλύτερα στην άμυνα και μείωσε σε 24-18. Στο ίδιο μήκος κυμάνθηκε κ η δεύτερη περίοδος με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 44-33  υπέρ της Polcowice. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πιο επιθετικά με την φιλοξενούμενη ομάδα να διατηρεί το προβάδισμα της ενώ με την Σπανού να ευστοχεί σε τρίποντο η διαφορά έφτασε στο +15 κάνοντας το 52-37. Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και ενώ η Polcowice προηγούνταν με 61-48, η Valencia με σερί 6-0 μείωσε σε 61-54.

Η επιθετική της ευστοχία συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο ισοφαρίζοντας σε 61-61 δύο λεπτά μετά την έναρξη ενώ ένα λεπτό αργότερα έκανε την ολική επαναφορά και προηγήθηκε με 63-61. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Η αναμέτρηση κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό με την Polcowice να είναι εύστοχη από την γραμμή των βολών.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 32'20" και ήταν πρώτη σκόρερ της ομάδας της και δεύτερη στην αναμέτρηση πετυχαίνοντας 17 πόντους. Συγκεκριμένα είχε 3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Η Ελεάνnα Χριστινάκη σε 04'45" μέτρησε 4 πόντους με 1/2 δίποντα και 1/1 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 44-33, 61-54, 76-73.