Η Valencia πήρε το ντέρμπι

Written by  Δεκ 11, 2022

Η Valencia ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής με την Lointek Gernika Bizkaia για την εντέκατη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος με 83-73.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από την αρχή καθώς οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες και καμία δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα. Στο ημίχρονο η Valencia προηγούνταν με βραχεία κεφαλή (34-33). Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Χριστινάκη εμφανίστηκε βελτιωμένη και αυτό της έδωσε αέρα εφτά πόντων με την λήξη του δεκαλέπτου διαμορφώνοντας το 58-51. Στην τελευταία περίοδο συνέχισε να είναι αποτελεσματική σε άμυνα και επίθεση και έτσι έφτασε στην όγδοη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η Ελεάνα Χριστινάκη που αγωνίστηκε απέναντι στην πρώην ομάδα της σε 5' συμμετοχής είχε 2 πόντους με 1/1 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 34-33, 58-51, 83-73