Δια χειρός Σπανού η Polcowice, ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Avenida

Written by  Δεκ 15, 2022
Για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Polcowice παρέμεινε στην κορυφή του πρώτου ομίλου καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Bourges με 63-62.

Αν και μέτριο το πρώτο ημίχρονο σε παραγωγικότητα, η Polcowice προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου με την Bourges ν' απαντάει στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 9-0 κάνοντας το 15-16 υπέρ της πολωνικής ομάδας. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και έτσι το ημίχρονο έκλεισε 26-26. Στο δεύτερο μέρος συνεχίστηκε το κλείστρο σκορ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Στην τελευταία φάση του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν 62-61 υπέρ της Bourges, η Άρτεμις Σπανού με δύο βολές διαμόρφωσε το 63-62 δίνοντας την νίκη στην ομάδα της.
Η Ελληνίδα φόργουορντ αγωνίστηκε 34' 16" και είχε 5 πόντους με 1/3 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 4-14, 26-26, 41-46, 62-63.

Ήττα για Χριστινάκη και Valencia

Η Valencia αντιμετώπισε την Fenerbache στην Ισπανία από την οποία ηττήθηκε με 72-66. Η ομάδα της Χριστινάκη διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου με την τουρκική ομάδα να ισοφαρίζει ενώ στην δεύτερη περίοδο με σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 33-24. Το ημίχρονο έκλεισε με 39-32 με την Fener να προηγείται.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και να μένουν χωρίς πόντο δυόμισι λεπτά. Στην συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων κάνοντας το 45-35, μια διαφορά που κράτησε με την Valencia απλά να μειώνει λίγο πριν την λήξη του αγώνα.
Η Ελεάνα Χριστινάκη αγωνίστηκε 05'46" έχοντας 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 32-39, 47-54, 66-72.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Avenida

Η Avenida επικράτησε εντός έδρας της DVTK Hun Therm με 94-52 για τον δεύτερο όμιλο. Η ισπανική ομάδα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 15-5 με την ουγγρική ομάδα να μειώνει σε 21-18 που ήταν και σκορ δεκαλέπτου. Στα μισά της δεύτερης περιόδου η Avenida άρχισε να παίζει πιο συγκεντρωμένα κ έτσι ξέφυγε πάλι κάνοντας το 44-35 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο το σκορ ξέφυγε κι άλλο με την Avenida να τελειώνει ουσιαστικά τον αγώνα καθώς έκανε το 70-40 ενώ η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία περισσότερο.
Η Μαριέλα Φασούλα αγωνίσθηκε 19'43" και είχε 14 πόντους με 7/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 44-35, 73-40, 94-52.