Ήττες για Λούκα και Σπανού που ξεχώρισε πάλι

Written by  Δεκ 18, 2022
Εκτός έδρας ήττα για την Torun της Βασιλικής Λούκα από την Zaglebie στα πλαίσια της ενδέκατης αγωνιστικής με σκορ 94-79.
Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε καλά για την φιλοξενούμενη ομάδα καθώς βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με 28-15. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου μείωσε σε 30-25 χωρίς όμως να υπάρχει συνέχεια. Η Zaglebie ανέκτησε εκ νέου την διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 50-38.

Παρόμοια κύλισε και το δεύτερο ημίχρονο με την Torun και ενώ το σκορ ήταν 86-79 τρία λεπτά περίπου πρίν την λήξη του αγώνα να μην σκοράρει γεγονός που της στοίχισε να πλησιάσει κι άλλο την αντίπαλο.

Η Βασιλική Λούκα αγωνίσθηκε 15'35" έχοντας 5 ριμπάουντ και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 50-38, 69-64, 94-79.

Ήττα και για Polcowice από την Lublin εκτός έδρας για την εντέκατη αγωνιστική με 79-74.

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες από την αρχή μη μπορώντας καμία να ξεφύγει στο σκορ. Η Lublin πήγε στ' αποδυτήρια προηγούμενη με 42-40 έναντι της Polcowice. Ίδιο σκηνικό και στα επόμενα δεκάλεπτα με την Polcowice να εμφανίζεται ελαφρώς βελτιωμένη στην τρίτη περίοδο. Η Lublin άντεξε στην πίεση της πρωταθλήτριας Πολωνίας και την υποχρέωσε στην τρίτη της φετινή ήττα.

Η Άρτεμις Σπανού ήταν πρώτη σκόρερ της ομάδας της με 16 πόντους. Συγκεκριμένα σε 29'38" είχε 2/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 42-40, 59-60, 79-74.