Δεν αρκούσε η Σπανού

Written by  Ιαν 18, 2023
Αυλαία για την δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκα με την Polcowice να γνωρίζει την ήττα από την Virtus Bologna στην Ιταλία με 89-76.
Η ομάδα της Πολωνίας ξεκίνησε καλά καθώς προηγήθηκε με 10-0 και έδειχνε να πατάει καλά στο γήπεδο. Η Virtus προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ κ λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου μείωσε στο καλάθι (24-26) αφήνοντας την Polcowice χωρίς πόντο δύο λεπτά. Με συνολικό επιμέρους σκορ 28-13 έκανε αντεπίθεση και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 45-39. Η ιταλική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων κάνοντας το 59-48. Η Polcowice προσπάθησε να πλησιάσει στην τελευταία περίοδο κυρίως με την Σπανού και με σουτ από μεσαία απόσταση αλλά η επιθετική της δυστοκία σε συνδυασμό με την ευστοχία της Bologna έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της γηπεδούχου ομάδας.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 32'26" και είχε 13 πόντους. Συγκεκριμένα είχε 5/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 45-39, 65-55, 89-76