Μία νίκη και μία ήττα με καλές εμφανίσεις για τις Ελληνίδες

Written by  Φεβ 23, 2023
Για την δέκατη τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Avenida επιβλήθηκε εκτός έδρας της DVTK Hun- Therm με 70-61.
Πήρε από την αρχή το προβάδισμα η ισπανική ομάδα με την γηπεδούχο ομάδα ωστόσο να την ακολουθεί δείχνοντας πως η αναμέτρηση θα είναι αμφίρροπη. Στα μισά της δεύτερης περιόδου η Avenida με τρίποντο έκανε το 35-23. Στα επόμενα λεπτά η DVTK Hun-Therm ροκάνισε την διαφορά και μείωσε σε 37-43 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Avenida περιόρισε την DVTK Hun-Therm και με επιμέρους σκορ 18-11 ξέφυγε με 61-48 μια διαφορά που κράτησε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 19'17" και είδε 10 πόντους με 4/8 δίποντα, 2/4 βολές, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-43, 48-61, 61-70.

Για τον πρώτο όμιλο και την δέκατη τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Polcowice ηττήθηκε από την Bourges στην Πολωνία με 75-66.

Η γαλλική ομάδα πήρε από νωρίς το προβάδισμα και κατάφερε να περιορίσει την Polcowice στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου κρατώντας την στους 33 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με 43-33 υπέρ της Bourges. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η φιλοξενούμενη ομάδα αύξησε την διαφορά από την Polcowice και με επιμέρους σκορ 14-23 έκανε το 47-66 ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο έριξε τον ρυθμό της, το οποίο το εκμεταλλεύτηκε η πολωνική ομάδα για να μειώσει χωρίς όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 33'36" και πέτυχε 11 πόντους έχοντας 3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 33-43, 47-66, 66-75.