Δεν αυτοκτόνησε και ζει… «μέρες του’93»

Written by  Μάι 29, 2014

Ο Ολυμπιακός είδε τα «φαντάσματα» του ΟΑΚΑ να πλησιάζουν στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, παρά τις τάσεις «αυτοχειρίας» που εμφάνισε, πήρε μια σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού με 64-69 και πλέον κρατά την τύχη του στα χέρια του για τη κατάκτηση του Πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, απόδοση που τους έφερε ακόμα και σε διαφορά 16 πόντων (40-56) στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, ωστόσο, η καθίζηση στο τέλος, αλλά και η καρδιά του Πρωταθλητή Παναθηναϊκού, σε συνδυασμό με την απόδοση του Δημήτρη Διαμαντίδη που απέδειξε και πάλι πόσο μεγάλος παίκτης είναι, μετέτρεψε ένα εύκολο βράδυ σε παιχνίδι για γερά νεύρα που στο τέλος βρήκε νικητές τους Πειραιώτες.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έσπασε μια «κατάρα» που τον ήθελε να έχει χάσει 25 τελικούς στο ΟΑΚΑ, ενώ δεν είχε πετύχει εκτός έδρας νίκη σε τελικό επί του Παναθηναϊκού από το μακρινό 1993, όταν οι «πράσινοι» αγωνίζονταν στη Γλυφάδα και πλέον θα διεκδικήσουν να κατακτήσουν το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα τους και με τη συμπαράσταση του κόσμου τους.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, δημιουργήθηκε ένταση καθώς στον πάγκο των Πειραιωτών βρέθηκαν και οι δύο ιδιοκτήτες της ΚΑΕ, Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος, με τον ιδιοκτήτη της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Δημήτρη Γιαννακόπουλο, να κάνει ένσταση και να ζητά την απομάκρυνση των υπεράριθμων από τον πάγκο των φιλοξενούμενων. Το ζήτημα δεν έληξε αμέσως με τον κ. Γιαννακόπουλο να δίνει εντολή στον πάγκο της ομάδας του να αποχωρήσει για τα αποδυτήρια.

Έπειτα από την ενημέρωση από τους διαιτητές ότι αν δεν επιστρέψουν εντός 15 λεπτών, όπως προβλέπει ο κανονισμός, ο Παναθηναϊκός θα μηδενιζόταν, η ομάδα επέστρεψε και, μετά από τις σχετικές διαπραγματεύσεις, απομακρύνθηκαν οι υπεράριθμοι και από τους δύο πάγκους και το παιχνίδι ξεκίνησε τελικά με μικρή καθυστέρηση.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε στην αρχική του πεντάδα το σχήμα που στο ΣΕΦ του έδωσε το εκρηκτικό του ξεκίνημα, με Λοτζέσκι στο «3» και Σίμονς στο «5», την ώρα που αρχικά ο Φραγκίσκος Αλβέρτης θέλησε να προφυλάξει στο ξεκίνημα τον Τζέιμς Γκιστ, η απουσία του οποίου στον δεύτερο τελικό ήταν καταλυτική.

Το σχήμα αυτό έφερε αποτέλεσμα, καθώς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς με 4-12 έχοντας εξαιρετικό ξεκίνημα σε άμυνα και επίθεση. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, που ήλεγχε από νωρίς τα ριμπάουντ, μείωσε σταδιακά τη διαφορά, με προσωπικές ενέργειες του Διαμαντίδη μείωσε στον πόντο (11-12), όμως, ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα ήταν πολύ πιο ψύχραιμος και προσηλωμένος στο πλάνο του, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 15-21.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να είναι ξεκάθαρο πως παίζει με πολύ καλή ψυχολογία και να ακολουθεί πιστά τις οδηγίες του προπονητή του, την ώρα που ο Παναθηναϊκός ήταν εγκλωβισμένος και προσπαθούσε με ατομικές ενέργειες του Διαμαντίδη να μείνει κοντά στο σκορ, κάτι που, ωστόσο, όχι μόνο δεν κατάφερνε, αλλά διευκόλυνε και το έργο των «ερυθρολεύκων».

Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπράιαντ Ντάνστον, ο Ολυμπιακός ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (22-33 στο 16’), ενώ έπειτα από μία ασθενική αντίδραση του Παναθηναϊκού, το ημίχρονο έληξε με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 28-36.

Το σκηνικό άλλαξε με το ξεκίνημα της επανάληψης με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει πιο συγκεντρωμένος και πιο επιθετικός αποφασισμένος να γυρίσει το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενος την επιστροφή του Γκιστ στον αγώνα, αλλά και το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε στο πρώτο δίλεπτο τα πέντε φάουλ, προσπάθησε να περάσει τη μπάλα μέσα στο καλάθι.

Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός που έμεινε χωρίς σκορ για 3 λεπτά κατάφερνε να κρατήσει σε απόσταση τους γηπεδούχους και με όπλο την άμυνά του, ξανάφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Με το τρίποντο του Σπανούλη η διαφορά πήγε στο +12 (32-44 στο 25’) και με τρίποντο του Πέτγουεϊ, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +16 (38-54 στο 29’). Με εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα του Αμερικανού, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» απόλυτους κυρίαρχους του παιχνιδιού και το σκορ στο 40-56.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να κάνει την απέλπιδα προσπάθειά του να μειώσει και με παθιασμένη άμυνα και ευστοχία από τα 6,75 μ. έκανε ένα γρήγορο 8-0 και μείωσε τη διαφορά στο 48-56 την ώρα που ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δειλά στην τελευταία περίοδο, έχοντας, παράλληλα, και πάλι συμπληρώσει πέντε ομαδικά φάουλ στο πρώτο δίλεπτο που έδωσε γρήγορα πλεονέκτημα των βολών στους γηπεδούχους.

Το μομέντουμ ήταν για τους «πράσινους» που είχαν γείρει το παιχνίδι ολοκληρωτικά υπέρ τους, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» ουσιαστικά δεν μπήκαν στο παρκέ στην τελευταία περίοδο. Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα, ο Παναθηναϊκός μείωσε σταδιακά τη διαφορά και ξανάκανε το παιχνίδι ντέρμπι με τους Λάσμε και Διαμαντίδη να κάνουν εντυπωσιακή προσπάθεια και να βάζουν «φωτιά» στο ΟΑΚΑ.

Με βολές του αρχηγού του ο Παναθηναϊκός επέστρεψε μειώνοντας στο καλάθι και σε 62-64 στο 1,34’ πριν το τέλοςο Μάν5ζαρης αστόχησε σε τρίποντο στην λήξη της επίθεσης, ενώ στον αιφνιδιασμό ο Διαμαντίδης έκανε λάθος πάσα στον Λάσμε.

Με παλικαρίσιο καλάθι του Σπανούλη στα 44,5’’ ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι προβάδισμα με 62-66, ο Αλβέρτης πήρε τάιμ άουτ για να σχεδιάσει τις τελευταίες επιθέσεις του, ο Μπράμος αστόχησε σε τρίποντο, ο Ντάνστον πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και ο Διαμαντίδης έκανε φάουλ στον Μαρντί Κόλλινς. Ο Αμερικανός έκανε δώρο στον Παναθηναϊκό την πρώτη βολή, ευστόχησε, όμως, στη δεύτερη (62-67 στα 31’’).

Στην επαναφορά, ο Ματσιούλις έχασε την προσπάθεια, ο Κόλλινς πήρε το ριμπάουντ και ο Σπανούλης κέρδισε φάουλ, στις οποίες, ωστόσο, αστόχησε. Το τρίποντο της απελπισίας του Διαμαντίδη δε βρήκε στόχο, ο Σπανούλης κέρδισε νέο φάουλ στα 12,6’’ και με 2/2 βολές «σφράγισε» τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού.

Με το τελικό 64-69 οι «ερυθρόλευκοι» που παραλίγο να αυτοκτονήσουν, έσπασαν μια «κατάρα» 25 συνεχόμενων ηττών στο ΟΑΚΑ σε τελικούς και έκαναν ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης που κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και με συνολικά  13 πόντους ήταν κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης, μπορεί να μην εντυπωσίασε, ωστόσο, κατάφερε να πετύχει 14 πόντους και να μοιράσει 5 ασίστ, οδηγώντας στα κρίσιμα σημεία την ομάδα του στη νίκη. Από τον Παναθηναϊκό, η συγκινητική προσπάθεια του Δημήτρη Διαμαντίδη με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά και του Στεφάν Λάσμε με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ δεν έφτασε για να γίνει μια επική ανατροπή και πλέον οι «πράσινοι» αν θέλουν να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους θα πρέπει να πάρουν ένα μεγάλο διπλό την Κυριακή στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την πλευρά τους πήραν την πρώτη τους νίκη σε τελικό επί του Παναθηναϊκού έπειτα από περισσότερα από 20 χρόνια και πλέον την Κυριακή στο κατάμεστο, όπως αναμένεται ΣΕΦ, θα διεκδικήσει τη νίκη που θα τον στέψει και πάλι Πρωταθλητή έπειτα από μία διετία.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 28-36, 40-56, 64-69