Με Μπέγκιτς ισοφάρισε το ρεκόρ ο Ολυμπιακός

Written by  Νοε 25, 2013

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός πήρε μια άνετη νίκη με 93-71 απέναντι σε έναν εξαιρετικό Απόλλωνα Πατρών που για τρία δεκάλεπτα πάλεψε απέναντι στον Πρωταθλητή Ευρώπης και κατάφερε να ισοφαρίσει το ρεκόρ των 16 συνεχόμενων νικών που κρατούσε από την περίοδο 1997-98.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του προέδρου του Απόλλωνα Πάτρας, Ανδρέα Μολφέτα, ο οποίος έφυγε από τη ζωή την περασμένη Πέμπτη, ενώ οι παίκτες της ομάδας αγωνίστηκαν με πένθος στη φανέλα τους. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Δημήτρη Κατσίβελη, ο οποίος υπέφερε από ίωση και έμεινε εκτός, ενώ τη θέση του πήρε ο Γιάννης Παπαπέτρου, ο οποίος αγωνίστηκε και πάλι με την προστατευτική του μάσκα.

Οι παίκτες του Απόλλωνα δήλωναν πριν το παιχνίδι πως δεν ήρθαν στο ΣΕΦ για να κάνουν μια αξιοπρεπή ήττα, αλλά για να προσπαθήσουν να κάνουν την έκπληξη. Με το ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό, καθώς δεν του επέτρεψαν να ξεφύγει, ενώ είχαν υπομονή και σωστές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να βρίσκονται διαρκώς στο σκορ.

Αντίθετα, ο Ολυμπιακός περίμενε στο πρώτο δεκάλεπτο τις περισσότερες προσπάθειες από τον Βασίλη Σπανούλη, ωστόσο, ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» ήταν άστοχος στο ξεκίνημα κι έτσι οι Πρωταθλητές Ευρώπης μετά βίας κατάφερναν να πάρουν προβάδισμα απέναντι στο μαχητικό αντίπαλό τους. Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 16-15 και τον Απόλλωνα να έχει κλέψει τις εντυπώσεις με την αγωνιστική του παρουσία.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ματ Λοτζέσκι μπήκε στο παιχνίδι και πήρε το «όπλο» του, δίνοντας γρήγορα προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 25-17. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να αυξήσουν τη διαφορά, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλά διαβασμένοι και δεν του επέτρεπαν να ξεφύγει. Ο Απόλλωνας μείωσε σε 36-30 στο 17’ με τρίποντο του Χιλ και με κλέψιμο του ίδιου και πάσα στον αιφνιδιασμό στον Λένι Ντάνιελ μείωσε επιπλέον σε 40-36 στο 19’.

Το ημίχρονο έληξε με γκολ-φάουλ του Ντεμάριους Μπολντς, ο οποίος με μια εντυπωσιακή ενέργεια έκανε το 44-38, ολοκληρώνοντας το πρώτο εικοσάλεπτο με τον Απόλλωνα να στέκεται πολύ καλά απέναντι σε έναν διόλου εντυπωσιακό Ολυμπιακό.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τρίποντο του Μάντζαρη και προσπάθειες του Ντάνστον ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (51-40 στο 22’), όμως, ο Απόλλωνας γρήγορα βρήκε δυνάμεις να κατεβάσει τη διαφορά στο -5 (54-49 στο 25’). Στο σημείο εκείνο, με μπροστάρηδες τους Σλούκα και Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και ανέβασε τη διαφορά στους 14 (63-49 στο 28’). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Σπανούλη, ο οποίος έκανε το 68-53 και ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της.

Η διαφορά αυτή έδωσε τη δυνατότητα στον Γιώργο Μπαρτζώκα να ξεκουράσει τους παίκτες του ενόψει της συνέχειας, καθώς και να αφήσει την ομάδα να παίξει ελεύθερα και να ευχαριστηθεί το παιχνίδι. Ο αγώνας έχασε το ενδιαφέρον του ως προς τον τελικό νικητή, όχι, όμως, και ως προς το θέαμα, αφού οι δύο ομάδες έπαιξαν γρήγορο και θεαματικό μπάσκετ με πολλούς αιφνιδιασμούς και γρήγορο μπάσκετ.

Με τον Μπρεντ Πέτγουεϊ να έχει δύο εύστοχα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό και τον Ολυμπιακό να έχει συνολικά 10/15 σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75μ., η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά το +20 (93-70 στο 40’), ενώ το τελικό σκορ 93-71 ήρθε να επιβεβαιώσει την ανωτερότητα των «ερυθρολεύκων» απέναντι σε έναν Απόλλωνα που για τρεις περιόδους στάθηκε επάξια απέναντι στον Πρωταθλητή Ευρώπης.

Μπέγκιτς και Λοτζέσκι με 16 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης με 10 ασίστ μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι.

Το μυαλό των «ερυθρολεύκων» πλέον στρέφεται στο παιχνίδι της Πέμπτης απέναντι στη Γαλατασαράι για να συνεχίσουν το σερί τους σε Ελλάδα και Ευρώπη, καταρρίπτοντας, παράλληλα, και το αήττητο ρεκόρ, αλλά και να διασφαλίσουν και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλό τους.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 44-38, 68-53, 93-71