Άνετη πρόκριση και τώρα… Νίζνι

Written by  Σεπ 22, 2018

Ο Άρης ήταν και πάλι πολύ καλύτερος από την Ντιναμό Τιφλίδας και με μια χορταστική εμφάνιση, επικράτησε άνετα με 92-54 και με δυο νίκες προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, όπου τον περιμένει η Νίζνι.

Oι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν σε καλή μέρα και με τον αέρα της άνετης επικράτησης και της σχεδόν σίγουρης πρόκρισης, έπαιξαν ελεύθερο και γρήγορο μπάσκετ, προσφέροντας θέαμα και ουσία στο παιχνίδι τους.

Μετά τα πρώτα λεπτά, όπου ο Άρης μπήκε χαλαρός και χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να είναι κοντά στο σκορ και ανά διαστήματα να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, η ελληνική ομάδα άνοιξε τον ρυθμό, έφτασε για το +9 (23-14) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (26-16).

Έχοντας πια επιβάλει τον ρυθμό του, ο Άρης άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά, έφτασε το +19 (49-30) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (49-32), προηγήθηκε με 72-40 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έκλεισε το παιχνίδι με 92-54 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

Πολλοί ήταν οι πρωταγωνιστές του Άρη στην νίκη και την πρόκριση, με τον Ραμόν Χάρις να έχει 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, τον Γκάρι Μπελ 13 πόντους με 3 ριμπάουντ, τον Λευτέρη Μποχωρίδη 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και τον Λάκι Τζόουνε επίσης με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Ρότζερ Ντάουελ ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, ο Μίχαλ Τσοτσούα είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Ντομαγκόι Μπούμπαλο έκανε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 49-32, 72-40, 92-54

Last modified on Σάββατο, 22 Σεπτεμβρίου 2018 21:00