Νικητής στην Πόλη με συνταγή… Euroleague!

Written by  Σεπ 27, 2013

Με αυτή την ομάδα ποτέ δεν μπορείς να πεις ότι ένα παιχνίδι έχει τελειώσει! Ο Ολυμπιακός πέτυχε μια ακόμα ανατροπή σε αγώνα, στον οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ και με καλάθι του Ματ Λοτζέσκι στην εκπνοή του αγώνα με την Μπεσίκτας, πήρε τη νίκη και την πρώτη θέση στο «RixosCup» της Κωνσταντινούπολης.

Εκεί που πριν από ενάμιση χρόνο επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης και σχεδόν με τον ίδιο τρόπο, με ανατροπή και καλάθι στο τέλος, ο Ολυμπιακός έδειξε πως και φέτος, τουλάχιστον δεν θα αφήσει κανέναν να πλήξει. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ νευρικά στο παιχνίδι και, παρόλο που αμυντικά πήγαν καλά, στην επίθεση αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα. Η Μπεσίκτας έχοντας επιβάλει το ρυθμό της κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 13-12.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, όπως το πρώτο, με την τουρκική ομάδα να χτίζει σταδιακά μία διαφορά, η οποία έφτασε σύντομα σε διψήφιο νούμερο (29-19). Σε αυτό, βεβαίως, σημαντικό ρόλο έπαιξε και η νευρικότητα που κυριαρχούσε στους ερυθρόλευκους τόσο στο παρκέ όσο και στον πάγκο, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τον Έισι Λο να δέχονται τεχνικές ποινές που βοήθησαν τη Μπεσίκτας να ξεφύγει. Με αντεπίθεση στο τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-30.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τραγικό τρόπο για τον Ολυμπιακό, με τους παίκτες του να μην είναι συγκεντρωμένοι ούτε στο ελάχιστο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δε μπορούσαν να αντιδράσουν κι έτσι η διαφορά γρήγορα εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους (47-32). Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο Πρωταθλητής Ευρώπης θα έπαιρνε τη δεύτερη θέση στο τουρνουά, εμφανίστηκε και πάλι το πραγματικό του πρόσωπο, αυτό που του χάρισε δύο συνεχόμενους τίτλους.

Με άμυνα από ατσάλι και σωστές επιθετικές επιλογές η διαφορά ροκανίστηκε γρήγορα και οι δύο ομάδες έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 57-51. Το παιχνίδι απέκτησε άγριο ενδιαφέρον, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στον πόντο και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι και το τέλος. Στα 10΄΄ πριν το τέλος και με το σκορ στο 77-74 υπέρ της τουρκικής ομάδας, ο Σλούκας πέτυχε καλάθι και κέρδισε και φάουλ, έχοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο νεαρός γκαρντ, ωστόσο, αστόχησε στη βολή και με το σκορ στο 77-76 έγινε αμέσως φάουλ στον Άιβερσον προκειμένου να σταματήσει ο χρόνος. Με 1/2 βολές το σκορ έγινε 78-76 και στο χρόνο που απέμεινε, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με καλάθι του Σίμονς και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τον Ματ Λοτζέσκι να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι για το 87-86 μόλις 4΄΄ πριν τη λήξη.

Οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν αήττητοι το «RixosCup» και επιστρέφουν στην Ελλάδα για τη συνέχεια της προετοιμασίας τους με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να έχει βγάλει πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 13-12, 33-30, 57-51, 78-78, 86-87