Το… Δράμα ήταν ο Ολυμπιακός

Written by  Δεκ 29, 2013

Ένας αγνώριστος Ολυμπιακός παρουσιάστηκε στο κλειστό της Δράμας και εμφανώς επηρεασμένος από την ήττα και τον αποκλεισμό από τον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο, υπέστη νέα ήττα-σοκ από τον ΚΑΟΔ με 75-69 και ουσιαστικά αποχαιρέτισε τις ελπίδες του για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Σπανούλη και Πέτγουεϊ, οι οποίοι έμειναν στην Αθήνα για να προστατευθούν από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, ενόψει της πρεμιέρας του Top 16 της Ευρωλίγκα. Η απουσία τους, ωστόσο, όπως αποδείχθηκε, ήταν καταστροφική, αφού οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σε κανένα σημείο του αγώνα δεν αιτιολόγησαν την εικόνα των Πρωταθλητών Ευρώπης, με αποτέλεσμα να υποστούν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους μετά από το εκπληκτικό σερί των 23 συνεχόμενων νικών τους.

Με τις μνήμες από τον αποκλεισμό από τον τελικό Κυπέλλου από τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα επιτρέποντας στον ενθουσιασμό του ΚΑΟΔ να πάρει μια μικρή διαφορά. Με ευστοχία από την περιφέρεια κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και με τον Λοτζέσκι να αναλαμβάνει πρωτοβουλία, να περάσουν μπροστά στο σκορ με 6 πόντους, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 16-20.

Ο Ολυμπιακός εξακολούθησε να είναι νωθρός και στη δεύτερη περίοδο επιτρέποντας στον ΚΑΟΔ να μένει σε απόσταση βολής και το παιχνίδι να παραμένει ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 37-36 με τρίποντο του Μπράουν.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να πιέσουν από την περιφέρεια και με τον Λοτζέσκι να σκοράρει συνεχόμενους πόντους κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, χωρίς, παρ’ όλα αυτά να μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας.

Με την είσοδο του Περπέρογλου, ο Ολυμπιακός βρήκε ενέργεια, όμως, δεν κατάφερε στο κλείσιμο της περιόδου να πάρει διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 55-58 για τους Πρωταθλητές Ευρώπης.

Η τελευταία περίοδος ήταν καταστροφική για τον Ολυμπιακό, που δε μπορούσε να βρει διεξόδους για να φτάσει στο καλάθι του ΚΑΟΔ, την ώρα που οι παίκτες των γηπεδούχων έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνά τους. Η διαφορά έφτασε στο +9 για τους παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς, (71-62 στο 38’) με τους «ερυθρόλευκους» να επιχειρούν να κάνουν μία από τις γνωστές τους ανατροπές.

Αυτή τη φορά, ωστόσο, δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΚΑΟΔ να πανηγυρίσουν τη μεγάλη νίκη που τους βοηθούν να μεγαλώσουν τη διαφορά τους από τον πάτο της βαθμολογίας και, ταυτόχρονα, να γκρεμίσουν τα όνειρα του Ολυμπιακού να καλύψουν το -2 της τιμωρίας με την οποία ξεκίνησαν το Πρωτάθλημα.

Το τελικό 75-69 βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία πολύ μεγάλη νίκη και  τους φιλοξενούμενους να προβληματίζονται για την κακή εικόνα που παρουσιάζουν την τελευταία εβδομάδα, ιδιαίτερα, όταν καραδοκεί η πρεμιέρα του Top 16 με τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 55-58, 75-69