Με φοβερή ανατροπή την νίκη στην πρεμιέρα το Περιστέρι

Written by  Οκτ 15, 2019

Το Περιστέρι winmasters ξεκίνησε καταστροφικά και απειλήθηκε με συντριβή στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης με την Γκαζιαντέπ στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, όμως, στη συνέχεια βελτιώθηκε αισθητά, ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 70-64.

Η ελληνική ομάδα… ξεχάστηκε να μπει στο παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 18-2 στο 7’ παρουσιάζοντας άθλια εικόνα, ωστόσο, κατάφερε να δείξει σημάδια… ζωής και να μειώσει στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου σε 25-12.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα άρχισε η σταδιακή βελτίωση, που έφερε την μείωση του σκορ στο τέλος του ημιχρόνου στο 42-36, ενώ με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου το Περιστέρι ξεκίνησε με σερί 10-0 που το έφερε για πρώτη φορά μπροστά με 42-46.

Με αυτή τη διαφορά έληξε η περίοδος (53-56), με το Περιστέρι να έχει αναλάβει πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού, να φτάνει ακόμα και το +7 (54-61) και στο τέλος να φεύγει με μια ανέλπιστη, όπως εξελίχθηκε, νίκη.

Ο Στήβεν Γκρέι ήταν ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας με 15 πόντους, ο Σκούτσι Σμιθ σημείωσε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Χρήστος Σαλούστρος είχε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Από την Γκαζιαντέπ, ο Ντρου Κόφορντ είχε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τζαμέλ Χάγκινς 11 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Στέφαν Γέλοβατς 11 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-36, 52-56, 64-70

Φωτό: championsleague.basketbal