Το σερί σταμάτησε στην Τενερίφη

Written by  Οκτ 29, 2019

Το Περιστέρι Winmasters πάλεψε σκληρά στην έδρα της Τενερίφης, αλλά στο τέλος δεν άντεξε και γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα με 72-68, δείχνοντας, ωστόσο, πως μπορεί φέτος να φτάσει μακριά στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι δεν ήταν ποιοτικά καλό στα πρώτα λεπτά, με το Περιστέρι να προηγείται με 6-10 στο 5’, την Τενερίφη να ισοφαρίζει και τις δυο ομάδες να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου που έληξε με την ισπανική ομάδα να προηγείται με 14-13.

Το Περιστέρι έμεινε χωρίς πόντο για περίπου 4’, με την Τενερίφη να το εκμεταλλεύεται και με σερί 11-0 να στέλνει τη διαφορά στους 12 πόντους (25-13), μια διαφορά που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 35-23.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά και το κατάφερε, εν μέρει, μειώνοντας σε 42-36, όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +12 λίγο πριν το τέλος της περιόδου (49-37) και έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 51-42.

Στην τελευταία περίοδο, το Περιστέρι με μπροστάρη τον Χάτσερ, που σημείωσε τρία συνεχόμενα τρίποντα, μείωσε σταδιακά και έφτασε μέχρι το -1 (58-57), όμως, το τρίποντο του Γιούστα έδωσε και πάλι μικρό αέρα στην Τενερίφη, που παρ’ όλα αυτά, έδειξε να… αγχώνεται σημαντικά από την ελληνική ομάδα.

Την σκυτάλη πήρε ο Γκρέι, ο οποίος κράτησε όρθιο το Περιστέρι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει μέχρι το τέλος την ανατροπή, με την ισπανική ομάδα να παίρνει μια δύσκολη νίκη με 72-68, αφήνοντας στους παίκτες του Ηλία Ζούρου την γλυκόπικρη ικανοποίηση μιας πολύ καλής εμφάνισης στο δεύτερο μέρος.

Ο Στήβεν Γκρέι με 26 πόντους ήταν και πάλι ο κορυφαίος του Περιστερίου, ο Γουίλ Χάτσερ είχε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μόουσες Κίνγκσλεϊ έκανε double-double με 10 πόντους κι 10 ριμπάουντ.

Από την Τενερίφη, ο Ντάνι Ντίεθ σημείωσε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Γκεόργκι Σερμαντίνι είχε 11 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Μαρσελίνιο Χουερτας σημείωσε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ κι 7 ασίστ και ο Σάσου Σαλίν είχε επίσης 10 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-23, 51-42, 72-68