Νικηφόρα ευρωπαϊκή συνέχεια για Πολκοβίτσε

Written by  Νοε 28, 2019
Η Πολκοβίτσε αντιμετώπισε, εντός έδρας, την Ομάν Γκενσλικ για την 5η αγωνιστική του Eurocup, επικρατώντας με 75-55.
Οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 11-21 βάζοντας δύσκολα στην πρωταθλήτρια Πολωνίας. Στην δεύτερη περίοδο με τις Ρόμπινσον και Μπογιοβιτς μείωσαν σε 18-21 ενώ η Γκενσλικ είχε μείνει χωρίς καλάθι 2,5 λεπτά. Το ημίχρονο έκλεισε με 31-34. Στο δεύτερο ημίχρονο η Πολκοβίτσε μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 40-39 14 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα ενώ έφτασε σε διψήφια διαφορά 1' και 43" πριν την λήξη του δεκαλέπτου ( 50-40) με καλάθι της Νατσκ. Όσο πέρναγε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε για να ξεπεράσει τους 20 πόντους 4' πριν το τέλος (69-48) με την Άρτεμις Σπανού να κάνει καταπληκτική δουλειά σε άμυνα και επίθεση. Η Πολκοβίτσε πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 75-55.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίστηκε 28':57" και πέτυχε 7 πόντους (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα) ενώ είχε 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 31-34, 52-42, 75-55